PROJEKT DOBYTÍ VRCHAŘSKÉ KORUNY HANÉ 10.6.2021

Na začátku tohoto projektu byla docela neformální poznámka Pepy Holáska, že existuje jakási webová aplikace kde jsou uvedeny další možnosti našich cyklistických výletů. Tato informace zůstala chvíli bez povšimnutí, ale následně po shlédnutí  www.vk-bike.eu se začal rodit plán na uskutečnění a dotažení tohoto cíle. Ujal se toho člen Suchy, který měl v té době nejméně pracovních povinností (respektive žádné) Všech povinných 20 cílů si rozdělil do celkem 5 tras, jenž byly nazvány Tršická, Bouzovská, Prostějovská, Němčická a Hranická. Takže úplně první dobytý cíl byla známá žaba na návsi v Tršicích. Následoval památník Veselíčko, mamutík Tom v Předmostí, zvonkohra Brodek, katedrála Dub, náves v Ivani a lázně Skalka. To byl základní kámen pozdější úspěšné mise. K těmto sedmi se hned druhý den podařilo přidat dalších šest destinací z trasy nazvané Bouzovská. A sice rotunda v Příkazích, most v Litovli, mohyla v luzích po Novými Zámky, pumpa Jáji a Páji v Doubravici, autobusová zastávka se slaměnou střechou v Bouzově a nakonec Keltský menhir mezi Náměští a Ludéřovem. To už bylo 13 míst a zbývaly jen ty logisticky složitější cesty. Ta Prostějovská ještě až tak náročná nebyla. I když cestu k větrnému mlýnu v Přemyslovicích nelze nazvat příjemnou. Naproti tomu odměnou byla pohoda v nádherném parku v Čechách pod Kosířem a chvíle u tamní rozhledny a objevení dalších stezek kolem Kosíře včetně dobytí cíle lomů pod Kosířem. To už jsme se dostali k 16 dobytým metám a bylo jasné, že své snažení Suchy dotáhne do konce. A když se s nabídkou sparingu přidali Radek a Bláža, tak už vůbec nebylo co řešit. Nejprve se chtěl Radek vrátit do časů svého dětství prožitého v Němčicích nad Hanou a tak se v tandemu dobyla rozhledna Kozlov s návratem přes Kojetín. A následně byla naplánována na středu 9.6.2021 Hranická etapa s posledními třemi vrcholy. To jel Suchy, Bláža a mladej Bláža. Celkem v pohodě jsme dojeli do Lipníku na nábřeží Járy Cimrmana a do lázní Teplic nad Bečvou k utajenému vstupu do jeskyní. Potom už to byla těžší trasa se stoupáním v lesích za hradem Helfštýn, ale i poslední bod Pod Krásnicí se podařilo zdokumentovat. Pak už nám ubíhala osvědčená cesta kolem Bečvy z Lipníku do Přerova a kolem Moravy z Dubu. Celodenní cykloprojížďka tak zakončila dvoutýdenní anabázi s cílem navštívit všech 20 vrcholů Hané stanovených organizátory pro rok 2021. První vstup na více organizovanější a veřejnou scénu tedy máme za sebou a doufejme, že budou přibývat další. Například Kišin objevil na červnový termín (bohužel letos propásnutý) pěší pochod Jesenická 60 a již dříve Čebiška zmiňovala jarní Mariánskou 50. Nadále běží program sběru turistických známek a první 3 kusy již byly pořízeny. A v konkrétních obrysech se už začíná jevit přenocování na Plumlově a taky delší čas plánovaný hřebenový pochod v Jeseníkách. Tolik nejnovější zprávy a s pozdravem „jedno hryznu“ se těšíme na další činnost našeho společenství.